Lokakuun kollektiiviset teokset

Paperihuoneella oli perjantaina 4.10.2024 aihetta juhlaan. Taiteilijat Minna Jaskari, Hanne Bird, Oona Nakai ja Anna Salminen ripustivat Gallerian puolelle näyttelyn Conscientia . Nimi on latinaa ja tarkoittaa ”yhdessä tietämistä”, taiteilijat kuvaavat näyttelytiedotteessa sen kuvastavan jaettua tietoa ja kollektiivista tietoisuutta, joka yhdistää kaiken universumissa, ihmisistä mikrobeihin ja kivistä aurinkokuntiin. Taiteilijoiden mukaan näyttely esittää kysymyksiä siitä, miltä tämä yhteys näyttää ja miten se voi ilmentyä taiteen kautta.

Viereisessä Paperikammarissa on lokakuun ajan esillä Hämeenlinnan Taiteilijaseuran Hiilikerhon elävän mallin piirros näyttely, joka koostuu taiteilijaseuran piirustusiltojen aikana tehdyistä piirroksista ja niistä jatkotyöstetyistä teoksista. Taiteilijaseuran puheenjohtaja Tuire Toivola oli avajaisissa ja kertoi, kuinka Hiilikerhona aloittanut perinteikäs alastonmallin piirustusilta alkaa croquis- piirtämisellä eli nopeasti vaihtuvin asennoin, minkä jälkeen jatketaan pidemmin jaksoin. Kukin osallistuja piirtää oman valinnan mukaan lyijykynällä, hiilellä, tussilla tai väreillä.  

Marjaleena Etula ripusti grafiikanpajan puolelle ja alakerran työhuoneeseen pop up myyntinäyttelyn, jossa on esillä kymmenen viime vuoden aikana syntyneitä teoksia ystävähintaan. Työt saa heti mukaan. Jo avajaisissa viisi eri tekniikoin toteutettua työtä pääsi uuteen kotiin. 

”Koska olen ollut ahkera ja tuottelias, töitä on kertynyt enemmän kuin omalle ja ystävien seinille mahtuu. Siksi olen valmis luopumaan lähes kaikista”, Marjaleena kommentoi.

Eikä siinä vielä kaikki. Hän juhlii ensimmäisen kaunokirjallisen teoksensa Taikapölyä ja mystisiä murhia julkistamista tiistaina 8.10.2024 Paperihuoneella. ”Olen selvinnyt harmaasta arjesta mieheni Jussin kuoleman jälkeen taiteen ja tarinoiden kirjoittamisen ansiosta”, hän kertoo liikuttuneena.

Näyttelyt ovat avoinna 30.10. 2024 asti ti-pe klo 13-18 ja la klo 12-16.

TERVETULOA!

Yksi kommentti artikkeliin ”Lokakuun kollektiiviset teokset

  1. Päivitysilmoitus: lokakuun näyttely paperihuoneella on loppusuoralla | hikipisarat

Jätä kommentti